Заочна освіта: плюси і мінуси навчання

07.05.2017

заочна форма навчанняВипускникам вищих навчальних закладів складно знайти роботу без досвіду, отриманого у відповідній сфері. Разом з тим, для того, щоб влаштуватися на хорошу посаду, потрібна вища освіта. Тому, багато абітурієнтів вирішує поступати у вищий навчальний заклад на заочну форму навчання. Безумовно, будь-яка форма навчання, в тому числі і заочна, має плюси і мінуси.

Переваги заочної форми навчання

З одного боку, матеріал легше засвоюється, якщо регулярно відвідувати лекції та практичні заняття. З іншого – люди іноді опиняються в таких ситуаціях, коли це неможливо, і тут «заочка» здатна виручити:

• Багато молодих мам, перебуваючи в декретній відпустці не можуть щодня їздити на пари, проводячи там по кілька годин, оскільки маленька дитина потребує особливого догляду.
  • Люди, які отримують другу вищу освіту, як правило, вже мають постійну роботу з повною зайнятістю, що заважає їм вступити на денну форму навчання.
  • Деякі юнаки та дівчата змушені після школи йти працювати або просто хочуть якомога раніше набратись необхідного досвіду. Для них вечірня або заочна освіта – оптимальний вихід.
  • Варто врахувати і щорічну вартість оплати за навчання – зазвичай вона нижча, ніж оплата за навчання на денній формі. Якщо на бюджет поступити не вдалося, а розмір оплати занадто високий, можна розглянути таку форму навчання.
  • Конкурс для заочників набагато менший, тому поступити значно простіше. Надалі можна перевестися на бюджетне місце. Зазвичай ВНЗ надають таку можливість студентам з хорошою успішністю.
  • Самостійне планування занять. Шукати матеріал по темі, складати конспекти, обробляти отриману інформацію набагато простіше, встановивши індивідуальний режим дня. Однак, подібний графік передбачає високу ступінь організованості і відповідальності, адже спокуса знайти більш цікаві заняття дуже велика.
  • Багато жителів віддалених куточків країни з цілком зрозумілих причин хочуть отримати диплом одного з ВУЗів столиці або інших великих міст, але не мають можливості переїхати. Заочна форма навчання в такій ситуації – чудовий варіант.
  • Закінчити ВНЗ, який знаходиться в іншій країні, цілком реально за допомогою дистанційного навчання. Сучасні технології дозволяють складати іспити і заліки, залишаючись вдома.
  • Деякі установи встановлюють вікові обмеження для студентів, які навчаються на денній формі. Заочне відділення дає змогу здобути освіту без подібних перешкод.
  • Якщо в обраного ВНЗ не має гуртожитку або заклад не може забезпечити місцями всіх іногородніх студентів, доведеться орендувати житло, яке безкоштовно ніхто не надасть. Але заочникам простіше і дешевше – вони живуть вдома, приїжджаючи на навчання тільки чотири рази в рік – на «начитку» лекцій і під час сесії кожного семестру.

Негативні сторони заочного навчання

Існують і недоліки заочної форми навчання. Їх менше, ніж переваг, але вони можуть ускладнити життя студенту:

• Відстрочка від армії не надається, юнакам доведеться спочатку відслужити, потім продовжувати навчання.
  • Зазвичай термін навчання складає на рік більше, оскільки вважається, що самостійно засвоювати потрібний матеріал набагато складніше. Часто дійсно виявляється, що підготуватися до сесії належним чином при вільному графіку досить важко. Але при отриманні другої вищої освіти зазвичай зарахування відбувається відразу на 2 або 3 курс, так що тривалість навчання зменшується.
  • Випускник, який навчався на заочній формі, ризикує не отримати необхідну кількість знань, які будуть потрібні в роботі. Результат багато в чому залежить не тільки від студента: його організованості, бажання вчитися, але і від якості викладання. Тому потрібно звертати увагу на навчальні заклади, які спеціалізуються на конкретній сфері діяльності. Наприклад, майбутньому спеціалісту в області комп’терної техніки чи електроніки не рекомендується поступати на додаткові факультети ВНЗ, який спеціалізується на економіці.
  • І, звичайно ж, юнаки і дівчата, які вибирають заочну форму навчання, позбавляються веселого студентського життя в гуртожитку, яку більшість дорослих людей згадує з радістю. Романтика новизни і відчуття дорослості – цінний життєвий досвід, що дає необхідні навички самостійного проживання.

Чи варто поступати на «заочку»? Заочне навчання – хороший помічник тим, хто в силу певних причин не може вчитися на денному відділенні. Однак, молодим людям, які щойно закінчили школу, краще вибрати очну форму, тоді вони зможуть отримати глибші знання з обраної професії і швидше зможуть знайти і вивчати необхідний для майбутньої роботи матеріал самостійно.

Джерело: http://www.sensus.org.ua/zaochnoe-obrazovanie-plyusy-i-minusy-obucheniya/