Марк Андерсон про планування кар’єри: навички і освіта

02.07.2016 

Kafedra_PV

osvita-vybirБудь ласка, прочитайте мої вступні зауваження. Особливо зверніть увагу на те, що це всього лише особисті погляди, я не намагаюся очорнити будь чий вибір кар’єрного шляху або освіти.

Це – всього лише речі, які я б хотів почути, якби вступав до коледжу сьогодні.

У цій публікації йдеться про придбання навичок протягом всього Вашого життя, включаючи формальну освіту. Отже, я почну з коледжу, а потім піду далі.

Що мені вивчати в коледжі?

Деякі люди стверджують, що коледж – це Ваш єдиний в житті шанс слідувати своїй пристрасті – провести чотири роки, не роблячи нічого, крім вивчення того, що ви найбільше любите – будь то література Відродження або філософія екзистенціалізму.

Я з цим не згоден.

Якщо Ви маєте намір мати вплив на світ, то, чим швидше Ви почнете розвивати конкретні навички, які будуть корисними в реальному світі, тим краще, і Ваш бакалаврський диплом – відмінний старт. А ось коли Ви входите в реальний світ і при цьому досить «підковані» для досягнення успіху – тоді і дотримуйтесь Вашої пристрасті.

Стандартний диплом спеціаліста в галузі гуманітарних наук сам по собі буде майже марним. Як правило, Ви не будете мати можливості негайно і вагомо влитися в ряди робочої сили після закінчення вузу, і Вам доведеться отримувати більш застосовний диплом магістра.

І навіть якщо Ви вже плануєте отримати «корисний» магістерський диплом, набагато краще, щоб він був в поєднанні з істотним бакалаврським дипломом – тоді Ви будете «подвійною загрозою». Про це трохи докладніше.

Які бакалаврські дипломи застосовні в реальному світі?novitni-technolohiji

Як правило, ті, які мають технічний елемент в будь-якій формі – ті, котрі вчать Вас, як робити щось суттєве.

Звичайно ж, цінуються інженерні дипломи. Нинішній міф про те, що дипломи інженерів та IT-фахівців менш затребувані, оскільки вся робота зараз робиться в Індії і Китаї – дурість, ігноруйте його.

Дипломи в галузі природничих наук – фізики, хімії – теж явно цінуються, як і в області математики і економіки.

Чому я займаю саме таку позицію?

  • Технічні дипломи вчать Вас тому, як робити щось серйозне і корисне, що має вагу в реальному світі. Навіть якщо в кінцевому підсумку Ви не працюєте за своїм дипломом, досвід отримання знань того, як це «серйозне» робиться, допоможе Вам з легкістю пройти інший серйозний досвід навчання в ході Вашої кар’єри. Складність і труднощі Вас не бентежать.
  • Крім того, технічні дипломи вчать Вас думати, як інженер, учений, економіст, або математик – як мислити аналітично, використовувати логіку і дані. Це надзвичайно корисно в реальному світі, який, в цілому, вимагає раціонального і точного мислення на шляху до створення чогось значного.
  • І, крім того, технічні спеціальності підкреслюють серйозність ваших намірів для майбутніх роботодавців та партнерів. Вас відразу ж починають розглядати як людину, яка має намір займатися справою.

Закінчення вузу з технічним дипломом можна порівняти з виходом в реальний світ з автоматом, а не з тупим ножем. Не втратьте цю можливість через якийсь розпливчастий романтизований погляд на гуманітарні науки, нібито, розширюють ваш кругозір.

Які наукові ступені вище бакалаврського корисні в реальному світі?

В цілому, якщо у вас є практично застосовний бакалаврський ступінь, то, на мою думку, вчені ступені вище бакалаврського переоцінені. Ви можете, як правило, влитися в ряди робочої сили на цій роботі, маючи всього лише бакалаврський диплом, і з цієї точки швидко розвиватися – згідно вашим власним можливостям та енергійності.

Звичайно, ви це чуєте від людини, яка ледь-ледь дотерпіла до закінчення вузу з дипломом бакалавра, так що сприймайте ці слова так, як вони того справді варті.

Якщо у вас немає «корисного» бакалаврського ступеня, отримати таку ступінь магістра – безперечно хороша ідея. Менеджмент, математика, економіка, точні науки – щось практичне, істотне.

Дехто з людей в бізнесі поєднував бакалаврський диплом гуманітарія з МВА. І, здається, у них все в порядку. Але я вважаю, що це – втрачена можливість; набагато краще була б МВА в додачу до інженерного або математичного бакалаврського диплому. Люди з таким поєднанням дипломів безцінні, і відчувається їхня гостра нестача.

Ну а що до ступеня кандидата наук – так, деякі з моїх кращих друзів мають цей ступінь. Однак, переважна більшість людей, які мають величезний вплив на світ – за винятком сфери чистих досліджень і освіти – кандидатами наук не є. Робіть висновки самі.

В який коледж чи університет мені вступати?

Дуже, дуже постарайтеся вступити в один з кращих у всьому світі в вашій обраній сфері коледжів або університетів.

Не бійтеся, що ви будете маленькою рибкою – головне, завжди при цьому перебувати в найкращому акваріумі, адже саме там ви зіткнетеся з кращими людьми і можливостями у вашій сфері.

Якщо ви не можете почати з навчання в одному з найкращих університетів в вашій сфері, тоді працюйте як проклятий, отримуйте відмінні оцінки і як можна швидше переводьтеся в краще місце.

Якщо у вас це не виходить і ви отримуєте бакалаврський диплом у ВНЗ, який у вашій сфері не кращий – тоді гарненько подумайте про те, щоб отримати диплом магістра у вашій області в найкращому університеті.

Таким чином, навіть якщо єдиною можливістю для вас є надходження в посередній коледж, на той час, як ви відучилися 4-6 років, ви зможете увійти в перші ряди працівників вашої сфери.

navtschaniaЩо я повинен робити під час навчання у вузі?

Я – величезний фанат набуття практичного досвіду під час навчання у вузі шляхом роботи протягом навчального року, а також проходження максимальної кількості практик і програм спільної роботи.

Зокрема, при науково-дослідницьких університетах – там, де ви хочете опинитися – існує безліч робіт, які дадуть вам дуже цінний досвід. Виберіть роботу, де ви навчитеся чомусь корисному і практичному – двома очевидними прикладами будуть робота на професора в вашій області з активною науково-дослідною програмою, якому потрібні студенти для виконання якихось завдань, і робота в комп’ютерній або дослідницької лабораторії університету.

А потім агресивно шукайте програми практики та співпраці – щоб набути реального досвіду роботи в компаніях у вашій сфері ще до закінчення вузу. Націлюйтеся на кращі у вашій області компанії і виходьте на шлях пошуку можливостей рано – і активно.

Якщо ви зробите це правильно, на той час, як ви закінчите вуз навіть з бакалаврськими дипломом, у вас вже може бути півтора року реального досвіду роботи в респектабельних компаніях плюс ще чотири роки практичного досвіду роботи в університеті.

Крім того, ви явно продемонструєте майбутнім роботодавцям, як рішуче ви налаштовані досягти успіху і як наполегливо ви хочете працювати.

І навпаки, майже будь-який інший спосіб проведення часу в вузі, крім отримання хороших оцінок, є помилкою.

kompetentnistj-osobystostiЯк я повинен думати про вдосконалення навичок, коли я закінчу вуз?

Ви повинні розглядати закінчення вами вузу тільки як початок придбання вами цілого портфеля корисних навичок.

Один з найкращих способів, яким ви можете максимізувати ваш вплив на світ і на успішність вашої кар’єри – постійний розвиток і розширення вашої бази навичок.

Я вважаю за краще думати про це так:

Намагайтеся стати подвійною / потрійною/ чотирикратною загрозою.

Скотт Адамс – творець «Ділберта»:

Якщо ви хочете жити середнім успішним життям, особливо планувати нічого не треба. Просто тримайтеся подалі від проблем, ходіть в коледж, і намагайтеся влаштуватися на роботу, яка вам, в принципі, подобається. Але якщо ви хочете чогось особливого, у вас два шляхи:

  1. Стати кращим в чомусь одному.
  2. Стати дуже хорошим фахівцем (топ-25%) в двох або більшій кількості речей.

Перша стратегія складна настільки, що майже неможлива. Зовсім небагато людей грають в NBA або записують платиновий альбом. Не рекомендую нікому навіть намагатися.

Друга стратегія досить легка. Для кожної людини знайдеться як мінімум кілька областей, де він може бути серед 25% кращих, доклавши до цього якісь зусилля. У моєму випадку, я малюю краще за більшість людей, але до художника категорично не дотягую. І я не смішніший, ніж середньостатистичний гуморист, який ніколи не досягає нічого особливого, але я смішніший більшості людей. Магія в тому, що зовсім небагато людей можуть добре малювати і придумувати жарти. Це – комбінація двох речей, завдяки якій те, що я роблю, таке рідкісне. А якщо ви додасте до цього мою бізнес-освіту, несподівано у мене з’являється тема, яку можуть зрозуміти лише деякі карикатуристи без того, щоб жити нею.

Отримайте менеджерську освіту на додачу до диплома інженера, юриста, медика, фахівця в точних науках або будь-якого ще. І несподівано ви очолюєте компанію або засновуєте свою власну, використовуючи свої суміщені знання.

Капіталізм винагороджує речі, які рідкісні і одночасно цінні. Поєднуючи два або більше «непогано», ви стаєте рідкісним екземпляром, якщо такої комбінації немає ні у кого іншого.

Це виглядає занадто загальною порадою, але спробуйте-но знайти будь-яку успішнішу людину, яка б не мала близько трьох навичок в топ-25%.

Власне кажучи, це навіть можна вважати таємною формулою досягнення посади Директора. Всі успішні Директора такі. Вони майже ніколи не є кращими творцями нових товарів, або кращими менеджерами з продажу, кращими маркетологами, фінансистами, навіть не є кращими менеджерами, але вони знаходяться в топ-25% відносно певного набору таких навичок, і ось раптово виявляється, що вони досить кваліфіковані для того, щоб управляти чимось серйозним.

Ви можете застосувати цей принцип до дипломів, які ви на ваш вибір можете отримати в вузі.

Я вже говорив про поєднання бакалаврського диплома інженера з МВА. Я найму собі якомога більше таких людей.

МВА в додаток до диплому юриста може бути прекрасним поєднанням – і напевно набагато кориснішим, ніж кожен з таких дипломів окремо.

Або можна навіть поєднувати два бакалаврських дипломи – комп’ютерні науки плюс фізика, наприклад, або фізика плюс економіка.

Ви можете також застосовувати цей принцип до навичок, які ви розвиваєте після закінчення вузу.

Дозвольте мені як приклад навести п’ять навичок, які ви можете придбати після закінчення вузу, і які, в поєднанні з вашим дипломом або дипломами та іншими навичками, можуть допомогти максимізувати ваш потенціал:

spilkuvaniaПо-перше, спілкування.

Знову Скотт Адамс:

«Я завжди раджу молодим людям ставати хорошими ораторами (топ-25%). Кожен може стати таким з досвідом. Якщо ви додасте цей талант до будь-якого іншого, несподівано ви стаєте босом людей, у яких є тільки один навик …»

Як мінімум, один з навичок у вашому поєднанні повинен включати спілкування – письмове або усне.

Спілкування добре тим, що більшість людей володіють цією навичкою жахливо, оскільки вони ніколи не ставляться до нього як до навички, яку необхідно розвивати.

Це особливо характерно для інженерів і технічних фахівців, які часто, як не дивно, вважають, що світ влаштований логічно і люди автоматично розуміють суть речей.

Звичайно ж, спілкування є критично важливим, оскільки це те, як ви доносите інформацію і поняття безлічі людей способами, які приведуть до того, що ці люди змінять свою поведінку.

Це – один вагомий аргумент на користь деяких бакалаврських дипломів в галузі гуманітарних наук, наприклад, в області англійської філології. Але вам не потрібно спеціальна вузівська освіта для того, щоб стати хорошим в спілкуванні – можна цьому навчитися багатьма іншими способами, наприклад, за допомогою практики, тренувань, або на курсах (як щодо курсів гумористів? Я серйозно!), Або ж читаючи багато літератури . А спілкування в поєднанні з деякими іншими корисними навичками – набагато більш потужний інструмент, ніж спілкування саме по собі.

Інженер, фінансист або юрист, який вміє спілкуватися, набагато цінніший фахівець, ніж той, хто цього не вміє.

І, за великим рахунком, вам буде дуже важко змінити світ, якщо ви не вмієте спілкуватися по-справжньому добре.

По-друге, менеджмент.upravlinia

Якщо це в принципі можливо, вчитеся управляти людьми.

Кращий спосіб – вчитися цьому у першокласного менеджера.

На початку вашої кар’єри, переконайтеся, що ви працюєте на першокласного менеджера – ви це зрозумієте, побачивши, як він або вона працює – а потім попросіть його навчити цієї майстерності вас.

А потім, випробуйте себе – попросіть і отримаєте відповідальність за команду людей, якими ви керуєте.

Навіть якщо на вашому кар’єрному шляху вам не доведеться керувати великою кількістю людей, здатність керувати дасть вам дуже цінний інструмент, який ви зможете в разі потреби використовувати, замість того, щоб постійно покладатися на інших людей, коли мова йде про управління.

У гіршому випадку, ви зрозумієте набагато краще, чому компанії працюють так, як працюють, а люди такі, які є. Що дуже, дуже важливо, коли ви починаєте робити щось нове.

perekonaniaПо-третє, продажу.

Навчіться продавати.

Я під цим не маю на увазі навчання вмінню продати набір ножів для м’яса комусь, кому він взагалі не потрібен – хоча, як я чув, це може саме по собі бути цілком серйозною навчанням.

Я маю на увазі вміння переконувати людей, що зробити щось – в їх кращих інтересах, навіть якщо вони відразу цього не розуміють.

Вважайте це мистецтвом взаємодіяти з людьми таким чином, щоб вони робили те, що ви хочете, передбачувано та постійно, коли ваша пропозиція має сенс і ви пропонуєте щось, що люди повинні хотіти.

Це – ще один жахливо недооцінюваний навик, як мінімум, серед людей, які не є професійними менеджерами з продажу. Але це ж і зовсім неймовірний загальний навик, який може бути корисний не тільки для вашої кар’єри, а й протягом усього вашого життя. Уміння продавати також може допомогти вам наймати співробітників, залучати фонди, спілкуватися з інвесторами, створювати ділові партнерства, мати справу з репортерами та аналітиками, і більш того – навіть, допоможи вам Боже, у вашому шлюбі і з вашими дітьми.

Рік-другий серед менеджерів з продажу може бути відмінною ідеєю, навіть якщо ви не збираєтеся будувати кар’єру в сфері продажів. Джон Дорр одного разу сказав мені, що рік, який він провів «на побігеньках» у відділі продажів Intel в кінці 70-их був найціннішим роком його життя в плані розвитку навичок – навичок, які він зараз використовує щодня як один з найуспішніших венчурних капіталістів в світі. Якщо вас коли-небудь Джон Дорр умовляв зробити що-небудь, ви розумієте, що він має на увазі.

По-четверте, фінанси.finance

Сильний рівень обізнаності в сфері фінансів – теорія фінансів, розуміння фінансових звітів, бюджетування і планування, корпоративної структури, того, як функціонують фондовий ринок і ринок позичкового капіталу – буде величезною підмогою практично для будь-якої кар’єри.

Знову ж таки, це більш загальний навик, ніж здається – наявність фінансових навичок також допоможе вам у вашому особистому житті, а також якщо ви є членом будь-яких некомерційних організацій.

І якщо вам коли-небудь захочеться організувати свою власну компанію, грамотність у сфері фінансів буде величезною підмогою.

Якщо ви, наприклад, програміст, який працює у фірмі науково-технічного профілю, і ви нічого не тямите в фінансах, знайдіть фінансиста і запропонуйте навчити його всього, пов’язаного з програмним забезпеченням, в обмін на навчання фінансової теорії і практиці.

Крім того, фінанси – це наука, яку можна легко вивчити, ходячи на курси або читаючи книги.

Зробіть інвестицію в самого себе, щодня читаючи Financial Times і Wall Street Journal. Читайте їх від кірки до кірки протягом п’яти років, і ви дізнаєтеся багато чого з того, що повинні знати. (Цю рекомендацію виконати зовсім просто, оскільки Руперт Мердок тримає безкоштовний сайт Wall Street Journal. Financial Times тільки оголосила, що її сайт роблять безкоштовним для непостійних читачів. Але все одно, на вашому місці я б підписався на ці газети і кожен день знаходив би годину посидіти в затишному куточку і прочитати їх від початку до кінця – за винятком, звичайно ж, сторінок Journal «думка редакції» – вони заб’ють вам голову всякою нісенітницею).

kulturaПо-п’яте, знання різних країн і культур.

Час, проведений в інших країнах і серед інших культур, багаторазово окупиться в ході вашої кар’єри.

Якщо ваша компанія або університет пропонує можливість провести рік в іншій країні, напевно хорошою ідеєю буде прийняти пропозицію.

Особисто я б схилився до того, щоб провести цей час в країні з більш молодим і більш динамічно зростаючим ринком – наприклад, Китаї, Індії, Південній Кореї, або ж Аргентині – на противагу економікам з більш старим і повільно зростаючим ринком, наприклад, Франції або Німеччині. Але практично будь-яке знайомство з іншими країнами буде корисним.

 

КАФЕДРА ПРИЛАДІВ І КОНТРОЛЬНО-ВИМІРЮВАЛЬНИХ СИСТЕМ

Scroll Up